Rabljena računalniška oprema ni več le alternativa, ampak pametna izbira za vse, ki iščejo kakovostno tehnologijo brez nepotrebnih stroškov. Čeprav tehnologija še vedno napreduje iz serije v serijo, pa smo dosegli točko, kjer večja zmogljivost nima več bistvenega vpliva na uporabniško izkušnjo povprečnega uporabnika. To pomeni, da so nekaj let stari refurbished računalniki https://www.bbt.si/racunalniki vse popularnejša izbira racionalnih potrošnikov, ki poleg odlično zmogljive naprave in občutnega prihranka prispeva tudi k zmanjševanju elektronskih odpadkov. Vendar pa nakup obnovljenih naprav skriva tudi pasti – skrite obrabe, krajšo življenjsko dobo ali omejeno garancijo. Zato je smiselno, da tovrstni nakup opravite pri preverjenih ponudnikih, kot je podjetje BBT.
Ali veste, da obstajata dva kakovostna razreda?
Računalniki so postali nepogrešljivi del našega vsakdana. Ker ima vsaka naprava svojo življenjsko dobo, pride tudi dan, ko je treba staro napravo nadomestiti z novo. Takrat se pojavi vprašanje, kaj kupiti. Običajni uporabniki navadno nismo seznanjeni z informacijo, da obstajajo različni kakovostni razredi računalnikov. Z nakupom preko spleta ali v bližnji trgovini nam je tako ponujen le en kakovostni razred, to so naprave široko-potrošne kakovosti, ki glede na ceno ne ponujajo vedno najboljše kvalitete. Poleg tega obstaja tudi še drugi, višji kakovostni razred, imenovan poslovni računalniki. Glavna razlika med obema razredoma je v kakovosti uporabljenih materialov, sestavnih elementih in ceni, pri čemer je poslovni razred zmogljivejši, stabilnejši in tišji, deluje pa tudi dalj časa in je dražji.
Zakaj so poslovni refurbished računalniki boljša izbira?
Poslovni laptopi so v osnovi namenjeni poslovnim uporabnikom, torej za delo v podjetjih, kjer potrebujejo dolgotrajno, stabilno in zanesljivo delovanje. So najvišje kakovosti, izdelani za stabilno delovanje in različne pogoje dela na terenu. Ohišja so močnejša, okrepljena z vlakni iz magnezija ali aluminija, vseeno pa dovolj tanka in elegantna. Hladilni sistem tovrstnih naprav je učinkovitejši, baterije zdržijo dlje, ekrani so matirani oz. nebleščeči in kakovostnejši. Pričakovana življenjska doba poslovnih prenosnikov je 3-krat daljša kot pri široko-potrošnih. Nova oprema poslovne linije v povprečju stane vsaj 3-krat več od široko-potrošne, pogostost reklamacij je nižja kar za faktor 10, nova oprema iz poslovne linije pa se lahko pohvali tudi s 3-letno garancijo.
Od kod pride rabljena računalniška oprema?
Rabljena računalniška oprema je izključno iz kakovostnejše, poslovne linije in je bila v uporabi v velikih priznanih evropskih podjetjih. Refurbished računalniki so vrhunske kakovosti in priznanih blagovnih znamk (HP, Dell, Lenovo ipd.). Tovrstna podjetja po 2 ali 3 letih naprave zamenjajo za novejše, obstoječe pa gredo v posebna, specializirana podjetja, kot je BBT.
Kako se naprave pripravijo na ponovno uporabo?
Rabljena računalniška oprema je pregledana s strani izkušenega serviserja, ki sistematično očisti zaprašeno notranjost in oceni delovanje programske opreme. Stari podatki se izbiršejo, refurbished računalniki pa ponastavijo na tovarniške nastavitve. Podrobno se pregleda tudi zunanjost – praske, odrgnine in madeži. Ti sicer ne vplivajo na delovanje naprave, se pa glede na izgled rabljena računalniška oprema razvrsti v določen kakovostni razred. Obnovitveni proces poteka po točno določenem protokolu.
Najprej se preverijo in testirajo najosnovnejše komponente – RAM, trdi disk, napajalnik, procesor, pomnilnik, matična plošča, grafična kartica ipd. S tem se zagotovi brezhibno delovanje naprave. V naslednjem koraku se testira zmogljivost baterije. Ta mora uporabniku omogočiti vsaj 2,5 ure delovanja brez električnega napajanja. Poiščejo se še morebitne nedelujoče tipke in pregleda monitor za morebitne mrtve piksle. Bistveno je, da so rabljeni prenosniki pred prodajo obnovljeni v prvotno delovno stanje, da so testirani in imajo posodobljen operacijski sistem.
Tipi obnove naprav
Vse ne-nove naprave, ki se prodajajo na trgu, so rabljene in nato obnovljene. Stopnje obnove so tri:
- Rabljeni: niso ne tehnično ne vizualno obnovljeni, možnost tehničnega defekta je velika.
- Rabljeni, tehnično obnovljeni refurbished računalniki: vsaka komponenta je podvržena strogemu tehničnemu testiranju, slabe komponente se nato zamenjajo in naprava je 100-odstotno tehnično brezhibna, kar pri rabljenemu ni zagotovljeno.
- Rabljeni, tehnično in vizualno obnovljeni: obnova je tako tehnična, kot vizualna, naprava izgleda kot nova in dobi oznako re-new.
Kakšna je kvaliteta obnovljenih naprav?
Kvaliteta izdelave je pri poslovni liniji opreme neprimerljivo višja kot pri trgovinski opremi, s čimer je povezana tudi daljša življenjska doba in boljša uporabniška izkušnja. Refurbished računalniki delujejo hitro, stabilno in tiho, njihova ohišja so trpežnejša ohišja, baterija zdrži dlje, hladilni sistem deluje bolje, hladilni sistem je učinkovitejši, tudi tipkovnica omogoča večje število klikov. Na številnih je tudi že prednaložen operacijski sistem. S kakovostno predelavo vam bodo refurbished računalniki po nakupu služili še vsaj 4 do 6 let.
Izberite preverjenega prodajalca
Ker je rabljena računalniška oprema v porastu, je prodajalcev ogromno. V poplavi ponudbe se vam lahko hitro zgodi, da kupite opremo kakovosti B, ki vam jo prodajo kot kakovost A. Zato je pri nakupu potrebna velika previdnost in dobra raziskava trga. Pri prodajalcih, ki so fizične osebe, imate le prodajalčevo ustno zagotovilo, da je naprava brezhiben, brez kakršnekoli garancije, kar predstavlja visoko tveganje za nakup. Tudi pri podjetjih, katerih dejavnost je rabljena računalniška oprema, je treba paziti na tiste, ki delajo skladno z zakonodajo, izstavljajo račune in nudijo garancijo, ter tistimi, ki poslujejo na črno.